Web Tasarımı Yaptırmak İstiyorum

//Web Tasarımı Yaptırmak İstiyorum
Web Tasarımı Yaptırmak Blog Yazısı | Sayısal İşler

“Web tasarımı yaptırmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum?” diyorsanız öncelikle aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Dijital dünyadan uzak kalmak artık neredeyse mümkün değil. Etrafımızı saran sosyal medyada her gün dakikalarımızı hatta saatlerimizi geçiriyoruz. Kimimiz eğleniyor, kimimiz merak ettiği bir bilgiyi arıyor, kimimiz de alışveriş yapıyor. 

 

Üstelik artık sizin teknolojiye uzak olmanız da birşey farketmiyor çünkü müşteriniz orada ve sizinle rakibiniz arasında karar vermeye çalışıyor.

 

Müşterinizi karar verme aşamasında birçok faktör etkiliyor. Biz bu yazıda dijital taraftaki etkenlerden bahsedeceğiz. Konunun dijital tarafına baktığımızda karar verme aşamasında sosyal medya daha etkili gibi görünse de özellikle ürün ve/veya hizmet satan şirketlerde araştırma safhası sosyal medyada, satın alma işlemi ise internet sitesi üzerinde gerçekleşiyor.  

Web tasarımı yaptırmak istiyorum Ne Yapmalıyım ?

İlk Olarak Amacınızı Belirleyin #1

Web sitenize nasıl baktığınız çok önemli. Onu şirketinizin adres ve telefonlarının bulunduğu ve içerisinde bir kısım bilgilerin olduğu bir platform olarak mı görüyorsunuz, yoksa şirketinizin Türkiye’nin her yerinde olan bir şubesi olarak mı görüyorsunuz? İşte, sizin web sitenize bakış açınız o sitenin başarınızdaki etkisini belirleyecek. 

 

İnternet sitesi yaptırırken firmalar genel olarak hemen işe başlamayı ve bir an evvel sitenin ortaya çıkarmasını istiyor. Acele ile hayata geçirilen projeler ise ilk başta yol kat eder gibi görünse de uzun vadede maalesef ihtiyaçları karşılamıyor. 

 

Bu yüzden web tasarımı yaptırmaya başlamadan önce aşağıdaki soruların cevaplarını vermelisiniz;

  • İnternet sitesi yaptırırken veya sitenizi yenilerken amacınız nedir?

  • Bu web sitesi insanların hangi problemini çözecek?

  • Neyi eksik hissettiğiniz için yeni bir web sitesi tasarımı yaptırmak ya da web sitenizi yenilemeye ihtiyaç duyuyorsunuz?  

  • İnsanlar neden rakibinizin internet sitesinde değil de sizin web sitenizde vakit geçirecek?

Amacınız Net ve Gerçekçi Olsun #2

Hayaller ve Gerçekler

Bir web sitesinin bir çok amacı olabilir. Sitenizde işinizle ilgili bilgi vermek isteyebilirsiniz, satış yapmak isteyebilirsiniz veya form doldurtup daha sonra mailing yapmak isteyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta isteğiniz her ne olursa olsun mutlaka net olmalı.
 

Bir diğer önemli nokta ise ölçülebilir olmalı. Eğer sitenize gelen ziyaretlerle ilgili Google Analytics veya Google Search Console gibi araçlardan siz veya ajansınız doğru ve düzenli bilgi alamıyorsa hedefinizin hayata geçip geçmediğini kontrol edemezsiniz. Bu sebeple web sitesi tasarımı yaptırırken ölçüm yapmanızı sağlayacak araçların da kurulması, bu verilerin doğru değerlendirilmesi ve ona göre aksiyon alınması gereklidir.
 

Diğer dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise hedefleriniz gerçekçi olmalı. Bir web sitesi tasarımı yaptırırken amacınız eğer arama motorlarında hatta Google’da her zaman 1. sırada olmak ve satışlarınızı yüzde yüz artırmaksa ve ajansınız da size bunu taahhüt ediyorsa size ve çalışacağınız ajansa başarılar dileriz. 

 

Web tasarımı yaptırırken gerçekçi hedefler koymak hem sizin hem de ajansınızın başarılı olmasını sağlar. Gerçekçi olmayan hedefler istemek hayata geçmeyeceği gibi, bunu vaat eden söylemler de boşa para harcamanıza sebep olacaktır.

Kullanıcı Deneyimini Unutmayın #3

Kullanıcıyı Düşünerek Tasarla

Doğru yapılandırılmış ve etkili bir web tasarımı oluşturmanın temelinde aslında kullanıcı deneyimi yatıyor.Konuya kısaca şöyle bakalım; web sitesi tasarımı yapmanızı veya yaptırmanızı sağlayacak bir kaç yol var:

  • Ücretsiz bir web sitesi yapmanıza olanak veren wix gibi web siteleri.

  • WordPress ve benzeri şablonlarla web tasarımı yapılmasına olanak veren yazılımlar.

  • Sıfırdan kodlama ile yapılan kişiselleştirilmiş web tasarımları.

Bugün günümüzde kodlama bilmeden ve hatta neredeyse hiç para harcamadan bile ücretsiz web sitesi oluşturma şansınız var. 

 

Google’da siz de mutlaka “Ücretsiz web sitesi nasıl yapılır” veya “ücretsiz web sitesi kurmak” başlıkları altında bir arama yapmışsınızdır diye düşünüyoruz. 

 

Hiçbir ücret ödemeden bir internet sitesi kurma planınız varsa wix.com büyük ihtimalle sizin bu sorununuzu çok kısa zamanda çözecektir. Bu yolu tercih ettiğinizde kullanıcı deneyiminden faydalanarak tasarım yapmak, çeşitli değişikliklerde bulunmak ücretsiz seçeneğin size izin verdiği kadar olacaktır.

 

Eğer kendinize bir blog sayfası oluşturmak, sadece şirketinizle ilgili çok kısa bilgi vermek isterseniz bu yolu tercih edebilirsiniz.
 

WordPress ve benzeri şablonların büyük bir kısmı açık kaynak kodlu dediğimiz web tasarımlarıdır. Sürekli geliştiriciler tarafından geliştirilir ve yenilenirler. Kullanıcının daha sonra kendisinin müdahale etmesi veya ufak değişiklikler yapması kolaydır. Özellikle alışveriş yapılan birçok büyük e-ticaret sitesi, haber siteleri, şirket siteleri bu altyapıları kullanır ve bu şablonlara kullanıcı deneyimini de göz önüne alarak eklemeler yaparlar.
 

Sıfırdan kodlama ile yapılan siteler, büyük emek isteyen, zaman isteyen, sabır ve bütçe isteyen projelerdir. Doğru planlandığı takdirde mutlak başarı getirir çünkü tamamen ihtiyaca göre tasarlanır ve kullanılır.

 

Tüm bu sistemlerin temelinde kullanıcı deneyimi yatar. İşte burada önemli olan web tasarımınızı yaptırdığınız kişilerin ya da ajansların kullanıcı deneyimi sürecine ne kadar hakim olduğu ve değer verdiğidir. 

 

Firma olarak mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak, onların davranışlarını daha yakından tanımak ve ona göre pozisyon alarak satışlarınızı arttırmak, form doldurtmak, ürün satmak gibi bir amacınız varsa tavsiyemiz mutlaka profesyonel bir yol izlemeniz ve belirli bir ücret karşılığında profesyonel bir ajanstan yönlendirme almanızdır.

 

Bu yolun maliyetli bir yol olduğunu düşünebilirsiniz. Şunu hatırlatmakta fayda olduğuna inanıyoruz; işleri gerçekten bu olan firmalar haricinde izleyeceğiniz her yolda beklentilerinizi karşılamayan bir internet sitesine sahip olur, boşa zaman ve para harcar ve bir web sitesinin gerekliliğine olan inancınızı yitirirsiniz. Hatta belki uzun zamandır ilgilenmediğiniz siteniz için aynı şeyleri düşünüyorsunuzdur. 

Doğru Ajansı Seçmek #4

Herşey Tek Yerden

Uzun vadede sorun yaşamamak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de bu seçim. Peki ajansınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

 

Ajansınız teknik ve içerik açısından süratli olmalı ve işleri kendi içinde çözüyor olmalı. Yazılı ve görsel içerik konusunda, dışarıdan hizmet alan bir ajansın hızı, hizmet aldığı diğer ajansa bağlıdır. Eğer siz yazılı veya görsel içeriğini kendisi üretebilen ajanslarla çalışırsanız daha sağlıklı ve hızlı sonuçlar alırsınız. Üstelik ajansınız hem sitenin yapımında hem de içerik sağlamada size destek olacağı için daha çabuk ve uyumlu yol almanız mümkün olacaktır.

Sadece web tasarımı yapan değil onları ayakta tutan bir ajansla çalışmalısınız. Çünkü arama motorlarının ve tüketicilerin sizden beklentileri onların bir sorununa çare bulmanızdır. Bu sebeple size sadece sitenizi kuran ve sonrasında sizi kaderinizle başbaşa bırakan ajans ve kişilerden uzak durun.

 

Domain,ftp,hosting giriş bilgilerinizi ajansınızdan istemeniz hakkınızdır. Zaman zaman kimi ajanslar deyim yerindeyse “müşterisini başka yerlere kaptırmamak” için bu tarz bilgileri kendilerinde tutmayı tercih etmekte ve vermekten imtina etmekte. Site kurulum aşamasında ajansınıza bu isteklerinizi önceden belirtmeniz, firmanızla ilgili bu önemli bilgilerin sizde olmasını sağlar. Bu arada bu bilgileri aldıktan sonra 3. kişilerle paylaşmanız halinde sitenizin güvenlik açıklarından ve içeriğinin değiştirilmesi konusundan sorumlu olacağınızı lütfen unutmayın.

 

Ajansınız, web sitenizi kurduktan sonra, web master toollarını okuyabilecek, değerlendirebilecek ve sizi bu konuda doğru yönlendirebilecek tecrübeye sahip olmalı. Ayrıca SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda da tecrübeli olmalı. 

Web Tasarımı Yaptırmak İstiyorum

Altın Anahtar; İçerik #5

İçerik Kraldır

Web tasarımının altın anahtarı dediğimiz zaman belki de aklınız ilk gelen nokta görsellikle ilgili vereceğimiz bir ipucu oldu. Ancak verdiğimiz ipucu inanın birçok unsurdan daha önemli.

 

Web tasarımı yaptırma kararı verildiğinde genelde birçok işletme sahibinin baktığı ilk konu sitenin nasıl görüneceği oluyor. 

 

Hatta sistem şöyle işliyor; web sitesi yapan bir tanıdık bulunuyor, rakibin ya da bir arkadaşın sitesi beğeniliyor, ona yakın bir site görünümü ısrarla isteniyor ve hayata geçiriliyor.

 

Eğer o beğendiğiniz sitenin bir kuruluş amacı yoksa sizinkinin de olmuyor ya da o sitenin amacı geri dönüşüm sağlamak iken sizin bilgi veren bir siteye ihtiyacınız varsa, birden siz de geri dönüşüme odaklanıyorsunuz.

 

Ancak emin olun, bu yol hiçbir zaman çalışmıyor çünkü insanlar sitenizden bilgi bekliyor, içerik bekliyor. Hatta Google da. 

Web tasarımı yaptırmak istiyorum, Google Neden İçerik Bekler?

“Web tasarımı yaptırmak istiyorum” dediğinizde yapmanız gereken ilk iş size o siteyi kuracak birini bulmanız değil, o sitede insanlara ihtiyaçları olan şeyi nasıl sunmanız gerektiği konusunda sizi doğru yönlendirecek olan ajansınızı bulmanızdır. Çünkü web sitesi yaşayan bir canlı gibidir, bakarsanız karşılığını alırsınız. Hem de fazlasıyla

 

Düşünün çok güzel görünen bir site kurmayı başardınız. Hatta bir tanıdığınız size çok ta uygun bir fiyata kurdu. Peki ya sonra?

 

Sonra olacak olanı size söyleyelim. Tüketiciniz, müşteriniz sizin sitenize gelecek. İhtiyacı olan yazılı veya görsel içeriği aramaya başlayacak, bulamayacak ya da bugüne kadar bulduklarının aynısını bulacak. Sitenizden bir oturum açma zamanını harcamadan çıkacak. 

 

O anda Google’a şu mesaj gidecek: İnternet kullanıcısının bir sorunu ile ilgili yaptığı aramada karşısına bu sayfa çıktı. Kullanıcı sayfadan çok kısa zamanda ayrıldı. Demek ki bu sorguda, bu site kullanıcıyı tatmin etmedi. Sayfadaki içerik yeterli değil.

 

Bu işlem her tekrarlandığında sayfanız Google indekslemesinde arka sayfalara doğru yolculuğa başlayacak.

 

Kullanıcı dostu olmayan, görselliği olmayan bir sitenin size fayda getirmesi zaten beklenemez ancak sitenin içeriğinden ödün verip sadece görselliğe aldanırsanız o siteden hiçbir fayda sağlayamazsınız. Bu sebeple sitenizin içeriğinin doğru oluşturulması mutlaka ve mutlaka dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri olmalıdır.

 

Şunu asla unutmayın, sizin sitenize benzer bir siteden veya işinizle ilgili beğendiğiniz bir içeriği başka bir siteden kopyalayıp kendi sitenize yapıştırdığınızı anlamak için Google’ın sadece saniyelere ihtiyacı var. Bu sebeple içeriğiniz özgün olmalı. Bu tüketicinizin sizin sitenize yeniden gelmesi için gerekli olan önemli bir unsurdur.

 

Tam bu yazıyı yayına hazırladığımız haftalarda (16.05.2018) Google yeni algoritmasını açıkladı. Yeni yapılan algoritmayla sitelerin arama sayfalarındaki yeri tamamen değişti. Ama Google’ın site sahiplerine, ajanslara, SEO yapanlara tavsiyesinin yine kaliteli içerik üretmek olduğunu buradan da okuyabilirsiniz. 

İnternet Siteniz Veriye Dayalı Olmalı #6

Veriye Dayalı Pazarlama

Dijital dünyadaki en önemli, hatta değerli şey “data”, yani ham veri. Bu sektöre meraklı olanlar ve biraz araştıranların son yıllarda duyduğu en afilli kelimelerden biri kuşkusuz “big data”.

 

Robotlar, yapay zekalar konuşulurken, “bu yıl mobilin yılı” sohbetleri ortada dönerken en çok karşılaşılan kelime “big data” idi.

 

Gerek internet sitenizde gerek ise sosyal medyada attığınız her adımda amacınız aslında tüketiciyi anlamak. Ya da öyle olmalı. Bunu hedef edinmiyor iseniz aldığınız hiçbir beğeni, yorum ve paylaşımın bu dünyada zerre kadar değeri yok. En azından size ve şirketinize değeri yok.

 

Data elde edebilmeniz ve bunu bilgiye dönüştürebilmeniz için sağlıklı bir yapıya ihtiyacınız var ve emin olun size bu bilgiyi en doğruya yakın veren ortam internet siteniz.

 

İnsanlar sosyal medyada sadece keyifli vakit geçiriyor, hatta tüketiyor. Sizin sosyal platformlarda verdiğiniz mesaj da diğer rakipleriniz gibi tüketiliyor. Ancak siz bir internet kullanıcısını web sitenize çekebiliyor iseniz, başarılısınız demektir. Çünkü, o kullanıcı sitenize sizin hakkınızda gerçek anlamda bir bilgi öğrenmeye, sizi tanımaya geliyor. Hem de kendi isteği ile.

Daha net olacak olursak, potansiyel müşteriniz etraftan (sosyal medyadan) firmanızın ismini duymuş ve artık mağazanıza (internet sitenize) gelmeye karar vermiş. Bu tüketici herkesten değerli çünkü o artık sizin potansiyel müşteriniz.

 

 

Peki siz ona ne veriyorsunuz?

 

İşte, internet sitenizdeki içerik potansiyel müşterinize verdiğiniz hizmet. Orada ne kadar zaman geçirir, ne kadar sizinle bir bağ kurarsa, bu ilişki satışa veya olası satışa dönüyor. Mağazanızdan ne kadar çabuk çıkarsa satışınız bir başka bahara kalmış oluyor.

 

Peki bu potansiyel müşterinizin mağazanıza nereden geldiğini, mağazanızda hangi ürünlere baktığını, hangisinde daha fazla zaman harcadığını, en çok hangi ürününüzü beğendiğini bilmek istemez misiniz? Bu size bir avantaj sağlamaz mı?

İşte bu bilgilerin tamamı aslında “small data”.

 

Big data özetle, tam bir bilgi yığını. Bir sürü kanaldan size akan bilgi. Sitenizden, sosyal platformlardan dijital pazarlama yaptığınız her yerden size gelen veri “big data”. 

 

Müşterinizi tanımanın, ihtiyaçlarını anlamanın ve ona göre pozisyon almanın, yolu ise “small data” dan, yani anlamlandırılmış, daha özele indirilmiş bilgiden geçiyor. Elinize gelen veri yığınını eğer anlamlı bir bilgiye dönüştürmezseniz hiçbir soruna çözüm bulamazsınız. Kendinize çözüm bulamadığınız gibi müşterinize de çözüm bulamazsınız. 

 

Bu sebeple; size birçok platformdan gelen veriyi anlamlı hale getirmek zorundasınız. Sizin gerçek müşteriniz kim? Nasıl davranıyorlar? Sizden ne bekliyorlar? Sizi ziyaret ederek hayatlarındaki hangi soruna çözüm buluyorlar?

 

Bu soruların cevaplarını bulursanız müşterinize söyleyecek anlamlı ve değerli bir şeyleriniz olur.Doğru yapılandırılmış bir web sitesi işte size bu “small data”yı sağlayacak ve müşterilerinizi daha iyi anlamanıza olanak tanıyacaktır.   

 

Siz de “Web tasarımı yaptırmak istiyorum” diyorsanız Sayısal İşler olarak her türlü web tasarım projelerinizde, yazılı ve görsel içerik oluşturulmasında ve sonrasında sizinle beraber çalışmaya hazırız.

  

 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.