Tanıtım Filmi Çekimi

//Tanıtım Filmi Çekimi
Tanıtım Filmi Çekimi Blog Yazısı | Sayısal İşler

“Tanıtım Filmi Çekimi” konusu herhalde yazmaktan en keyif aldığımız konu oldu. İçinde bol bol video var. Şimdiden iyi okumalar ve iyi seyirler.

 

Adımız Sayısal İşler olduğuna göre konuya rakamlarla başlayalım. 

 

Dünya genelinde 209.636.597 görüntüleme.(2018 Eylül itibarı ile) 

 

İlk bakışta okuması bile zor. Bu rakam, Samsung India’nın Youtube platformunda yayınladığı reklam filmine ait.  İştah kabartıcı, her firmanın hatta dijital ortamlara video yükleyen herkesin hayallerini süsleyen bir rakam. Filmin çekim bütçesi yüksek. Keza reklam bütçesi de.

Samsung Indıa Dijital Filmi

2017’nin Youtube’da en çok seyredilen videosu. Dünya genelinde 200 milyondan fazla görüntüleme, 169 bin beğeni, 12.214 yorum.

Öte yandan veriler sadece büyük bütçeli işleri izlemediğimizi gösteriyor.

 

İşte bir başka rakam, 160.954.092 görüntüleme. Yine Youtube’da. İzleyince bütçesine siz karar verin. (Yazıyı yayına aldığımız gün 163.249.765 görüntüleme olmuştu ?)

Pıng Pong Trıck Shots 3

2017’nin Youtube’da en çok seyredilen 3. videosu. Dünya genelinde 165 milyondan fazla görüntüleme, 4 milyondan fazla beğeni, 542 binden fazla yorum.

Bu rakamlar bugünün yadsınamaz bir gerçeğine dikkat çekiyor. Seyrediyoruz. İlgimizi çeken, farklı, bize dokunan, içimizde bir his uyandıran videoları seyrediyoruz. Üstelik oldukça fazla.  

İkinci Ekranda Videonun Gücü

Sosyal medyanın sinema, tv gibi mecralara alternatif olması ve video paylaşımlarının bu derecede seyredilir olması ile birlikte firmaların pazarlama stratejileri ve imkanları da değişmeye başladı.

 

Tüketici davranışlarını yakından inceleyen birçok araştırma sonucunda elde edilen bilgi, son 5 yıllık dilimde “second screen – ikinci ekran” kavramını gündeme taşıdı. Bugün birçoğumuz bir taraftan televizyon seyrederken diğer taraftan telefonlarımızla oynuyor ve sosyal medyada paylaşımlar yapıyoruz. İşte bu durum ikinci ekran deneyimi olarak açıklanıyor. Yani izleme alışkanlığı artık 1 ekrandan 2 ekrana çıktı. İkinci ekran kullanımında özellikle 2000 yılından sonra doğanlar için Avrupa’daki araştırmalar %75 oranında bir istatistik ortaya koyuyor. İşte bu %75’in %50’ye yakın bir kısmı da video izliyor.

İkinci Ekran | Sayısal İşler

Peki Videolar Neden Bu Kadar Etkili?

Konuya kısacık 3 paragrafta biraz bilimsel yaklaşalım.

 

1 resim karesi 1 resim karesinden oluşuyor. İlk okuyunca 1-2 saniye düşündürüyor değil mi?

 

Nerede izlerseniz izleyin, gördüğünüz 1 saniyelik bir görüntü ise 25 resim karesinden oluşuyor. 3-4 saniyelik bir görüntü dediğiniz zaman diliminde video için neredeyse 100 kareye yakın bir görüntüden bahsediyoruz. Yani 100 adet fotoğraf. Bu durum bile başlı başlına bir videonun neden etkileyici olduğunu ortaya koyuyor.

 

Çok az daha matematiğe devam edelim. Sosyal medyada yayınlanan ortalama 2 dakikalık bir videoda, 3-4 saniyede bir görüntü değiştirdiğimizi varsayarsak, 120 saniyelik bir video için 40 plan (1000 fotoğraf karesi) görüntü çekmemiz gerekir. 

 

Akşamları ayaklarımızı uzatıp evde izlediğimiz 1,5 saate yakın dizileri aklınıza getirip, kaç saniyede bir görüntü değiştiğini ve bunların nasıl bir emekle ve bilgiyle çekildiğini düşünün.

İşte video o yüzden bu kadar etkileyici. Anlatmak istediğiniz konu her ne ise onu makul bir sürede adeta bir fotoğraf cümbüşü ile ortaya koyuyor, buna müzik ekliyor ve çok önemli bir yere hitap ediyorsunuz, duyguya.

Tanıtım Filmi Çekimi Deyince…

Yukarıdaki paragrafın bitiş kelimesi olan “duygu” aslında firmanız için birçok şeyin başlangıç noktası. Duygu ve videonun görünmeyen ilişkisini biraz sonra anlatacağız ama önce biraz tanıtım filmi çekimi deyince neler konuşmamız gerektiğine bakalım. 

 

Akıllı telefonların üretimi ile bu sektörde de bazı değişimler yaşandı. Kamera piksellerinin havalarda uçuştuğu akıllı telefonlar, sahipleri için çok güzel fotoğraflar ve videolar çekmeye hazır hale getirildi. Peki sahipleri bu videoları çekmeye hazır mı?

Hakkını yemeden sadece cep telefonları ile harikalar yaratanların varlığını şimdiden kabul ediyor ve önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Ancak şunu unutmayalım, inanın bunu becerenler bizim biraz sonra söyleyeceklerimizi hesaba katarak bu işi yapıyorlar.

 

Dijital platformlarda her firma kendi sektöründeki yerli yabancı rakibini takip ediyor. Eminiz bu yazıyı okuyan birçoğunuz zamanında en az bir kere de olsa şimdi anlatacağımız örneği denemişsinizdir. 

 

Rakibinizin sosyal medyasında çok güzel bir fotoğraf ya da bir video görürsünüz. Bu içeriğin sizin şirketinize de uyduğuna inanırsınız. Sonraki düşünce gördüğünüz fotoğrafı veya videoyu çektirmek olur. Hatta mümkünse çekmek. Aynı senaryoyu oluşturur, aynı masayı hazırlar ve basarsınız düğmeye. Olmaz. Bir daha, yine olmaz. Yayınlarsınız videoyu, aynısıdır aslında ama, olmaz.

 

Binlerce beğeni alacağını, paylaşım alacağını, yorum alacağını düşündüğünüz o video bir türlü ilerlemez. Oysa başkalarının çektiği video çoktan viral olmuştur. Öncelikle biraz evvel yukarıda yaptığımız matematiği lütfen unutmayınız. Özellikle video içerik oluşturmak zannedilen kadar basit bir süreç değildir. İçinde barındırdığı en önemli nokta da duygu ve içgörüdür

Sahneye çıkmadan evvel kağıt üzerindeki çalışmanızı çok sıkı tutun. Sahneye çıktığınız her an harcama demek ancak kağıt üzerinde sadece bol bol fikir harcarsınız.

Hedef Kitleni Belirle #1

Gelelim tanıtımı filmi çekimi için yapılması gerekenlere. 1. Sırada her zaman olduğu gibi hedef kitle var.

 

Bunun için ajansınızla beraber öncelikle bir “buyer persona” nıza karar vermeniz, bunu iyi belirlemeniz gerekiyor. Yani bu tanıtım filmi çekimi kimin için yapılacak, sizin gerçek hedef kitleniz kim. Bu linkten çok basit bir buyer persona örneğini indirip siz de şirketiniz için uygulayabilirsiniz.  

 

Buyer – persona listesi içinde varolan soruların cevapları olmadan çıkılan her yol, yapılan her iş boşa harcanan para demek. Yazının başında her videonun illa çok büyük bütçeler barındırmak zorunda olmadığından bahsetmiş ve bir video örneği vermiştik. 

 

Bu sebeple özellikle orta büyüklükteki işletmeler eğer doğru ajansla beraber yürürlerse yaptıkları işlerden sonuç alırlar. Burada bir ajansla çalışmak “bütçe” gibi görünse de, istediğiniz sonuca varmak için ajanssız yürüyeceğiniz yol aslında hem daha fazla bütçe ve zaman kaybı hem de alınamayan sonuç haline gelebilir.

 

Kahve Diyarı Muğla Şubesi öğrencileri çekmek istiyordu. Çok net bir hedef kitlesi vardı. Bunun için öne çıkarılması gereken en önemli unsur da fiyat unsuru idi. Genelde kimsenin hayır diyemediği “tatlı” üzerinden yola çıktık ve fiyatı ön plana çıkarttık. Sosyal medya paylaşımını da unutmadık. Amacımız öğrencilerin dikkatini çekmekti. Oldu ?

Çorba mı İstiyoruz Ana Yemek mi #2

Zaman zaman karşılaşılan durumlardan biri. Bir içerikle, bir çok şeyi anlatma isteği. Bir video ile firmanın bütün özelliklerini anlatmaya çalışmak, her şeyi bir kerede söylemek ve bundan sonuç beklemek.

 

Bu bir restoranda çorbanın içine ana yemeği ve tatlıyı da ekleyip keyif almaya çalışmaya benziyor. Sizce böyle bir yemek keyifli mi?

 

Her içerik kendi içinde 1 ana mesaj ve onu besleyen küçük kırıntıları kaldırabilir. Eğer çok fazla mesaj yüklenirse o videodan bir sonuç çıkartmak çok ta mümkün olmaz. 

 

Bu yüzden vermek istediğiniz mesajı net belirleyin ve ajansınızla bu ana mesaj üzerinde yoğunlaşın. Bunun için aşağıdaki soruların cevapları önemli. Daha birçoğunu sayabiliriz ancak biz yapmayı planladığımız tanıtım filmi çekimi ile ;

 1. Farkındalık yaratmak,
 2. Etkileşim,
 3. Geri dönüşüm,
 4. Müşteri Bağlılığı,
 5. Satış,

Gibi hedeflerden hangisini istiyoruz. Bu hedef firmanızın dijital pazarlama stratejisini oluşturmanız için de belirlemeniz gereken hedeftir.

Bu hedefi belirledikten sonra çekiminden en çok keyif aldığımız tanıtım filmi çekimi Yelken Meyhane oldu. Marmaris’te bulunan işletme kendisini farklı bir yerde konumlandırmış. İşletmenin müdavimleri var. Gidenlerin orada hissettikleri duygular var. İşletme sahibi bu duygulara çok hakim. Marmaris’in yerlisi. “Klasik bir film istemiyorum” dedi. Amacı Marmaris dışındaki insanlara ulaşmak, onlara dokunmak ve biraz da Marmaris’i anlatmaktı. Hatta anlatmaktan ziyade yaşatmaktı. Bizim için çok doğal ve keyifli bir film ortaya çıktı. Filmin müziğinde Sadun Ersönmez imzası vardı. Amaç, müşteri bağlılığı yaratmak ve etkileşimdi. Oldu ?Film işletmenin kendi sayfasından sadece Facebook’ta 204 Binden fazla görüntüleme, 700’den fazla paylaşım aldı.

İçgörü, içgörü, içgörü, içgörü, #3

Şöyle yaşadığınız anlar mutlaka olmuştur; mesela bir mekana girersiniz. Burnunuza bir koku gelir ve biranda yaşadığınız bir hikayeye gider ve beyninizde, ruhunuzda hatta bazen iliklerinizde o anları yaşarsınız.

 

Bunun bir senaryoya döktüğünüzde bu video muhtemelen bir sonuç getirecektir çünkü çıkış noktası bir içgörüye dayanır

Bir videoyu izlediğinizde;

 • Tam beni anlatıyor,
 • Tam benim yaşadıklarım,
 • Şu ihtiyacımı çözdü,
 • Bu kadar olur,

Dediğiniz her şeyin temelinde içgörü yatar. Bunu başarabilmek için de yukarıda bahsettiğimiz “buyer persona” kısmının gerçekten çok titizlikle hayata geçirilmesi gerekir. Eğer gerçek alıcınızı belirlerseniz onların ürününüzü alırken nasıl davrandığını, hangi hissiyatla aldığını çözersiniz. Mesela alıcınız, sizin fiyatlarınız makul olmasına rağmen sizi veya hizmetinizi çok pahalı olarak algılamışsa, çekmeniz gereken video ve onun sonucunda hissettirmeniz gereken duygu pahalı olmadığınızdır. Ancak bu araştırmayı yapmayıp, bu video yerine başka bir video çekerseniz hiçbir sonuç alamazsınız. 

Bunu ister bir ajansla yapın –ki işini bilen bir ajans bunu yapmayacaktır; ister kendiniz çekin, en değerli varlığı yani zamanı boşa harcamış olursunuz ve sonuç getirmez. Ortaya bir video çıkar mı, evet çıkar. Peki bu içerik sosyal medya da biraz beğeni, paylaşım, yorum alır mı, alabilir. Peki ya sonuç? İzleyicide hangi duyguyu harekete geçirdik, bize nereden bağlandı, ne zaman satın alma yapacak? Bu sorular cevapsız kalır. 

İnsanların genellikle form tutmak için bol bol koşu ve yürüyüş yaptığı bir sahilde bulunan bir işletme, tatlı satışlarını arttırmak istiyordu. Yani hedefimiz “satış” idi. Hedef kitlemiz de çok netti.

 • Form tutmaya çalışan, 
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösteren,
 • Öte yandan tatlıya hayır diyemeyen, 
 • Keyif aldığı şeyler için zaman zaman hedeften sapan, 
 • 25-45 yaş arası bayan,

Koşu, form tutmak ve tatlı kelimeleri bir araya getirmesi zor olan kelimelerdi ve bir içgörü lazımdı. “Tam da ben…” kelimesinden yola çıktık. Bu hedef kitlenin kendisini bu videoda bulmasını, izlediğini içselleştirmesini istedik. Biraz gülümsesin, o yoldan geçtiğinde aklına bu video gelsin istedik.Oldu. ?

Peki Hangi Duyguya Hitap Edeceğiz? #4

Tanıtım filmi çekimi deyince son zamanlarda biraz “sosyal medya videosu” anlıyoruz. Eskilerden alıştığımız firmamızı tanıtan, içinde ürünlerimizi anlatan videolar bugün tek başlarına işe yaramıyor. 

Bu videoyu ana çatı olarak tutup, daha sonrasında sosyal mecralar için hizmet ve ürünlerinizin ayrı ayrı anlatıldığı videolar oluşturmadığınız sürece ve bunları tüketicinizle buluşturmadığınız sürece sonuca ulaşamıyorsunuz. Hangi sosyal medya için nasıl videolar çekmek lazım konusunu bir sonraki bölümde değineceğiz ama önce gelin içgörü konusunun ardından duygulara girelim.

Bir marka, firma, şahıs olarak bir içerik yaratmadan önce kendinize sormanız gereken sorulardan biri şu; “Tüketicinin benim yarattığım bu içeriği izlediğinde ne hissetmesini istiyorum?” 

Üretim aşamasına geçmeden bu sorunun cevabını kesinlikle vermeniz gerekiyor. 

Gelin beraber düşünelim. Facebook, instagram gibi sosyal platformlar geçtiğimiz süreçte canlı yayın özelliklerini hayata geçirdiler. Bu özellik hayata geçtikten sonra (doğru yapılan iyi örnekleri bir kenara bırakalım)özellikle bir çok işletme kendi mekanlarından canlı yayın paylaşmaya ve dolayısıyla sizi mekanlarına gelmeye teşvik etmeye çalıştılar. 

Peki ne gördük bu videolarda? Çoğu zaman karanlık ve sürekli oradan oraya hareket eden görüntüler, her şeyi gösterme çabası, eğer müzikli bir ortamsa bangır bangır anlaşılmayan bir müzik. Peki kaçında o mekana gitme isteği hissettiniz?

Bizim yaş dönemimizin en popüler içecek markalarından biri şüphesiz Tamek markasıdır. O kahverengi şişeler, kırmızı kalın harflerle yazılan marka ismi. Gözünüzün önüne geldi değil mi? Uzun yıllardır marka sosyal mecralarda hiçbir hareket göstermedi. Burada amaç markayı eleştirmek veya üzerinde konuşmak değil. Vurgu yapmak istediğimiz nokta şu. Bugün kaçımız Tamek Meyve Sularının tadını hatırlıyor? En son ne zaman içtiniz? Konuya sadece reklam filmi, tanıtım filmi, sosyal medya videosu gibi bakmamak gerekiyor. İnsanlara kendi markanızı, tadınızı sürekli hatırlatmaz, tatmasını sağlamazsanız yerinizi başkaları alıyor ve o tat sizin ağzınızdan siliniyor.

Gelin tanıtım filmi çekimi veya sosyal platformlar için video içerik oluşturma sürecinde bizim gibi ajansların izlediği yollardan birine bakalım.

Bu bölüm biraz teknik gibi görünse de sıkılmadan okumanızı öneririz çünkü gerçekten konunun temeli burada yatıyor.

Hazırlık sürecinde sizden aldığımız brief doğrultusunda veya beraber oluşturduğumuz buyer persona sonucunda öne çıkartmak istediğimiz özellik netlik kazanıyor. 

Biz “Bu tanıtım filmi çekimi ile izleyiciye ne hissettirmek istiyoruz?” sorusuna Rasa-Bhava tekniği ile cevap arıyoruz. Rasa-Bhava tekniği Hint sahne sanatlarının merkezini oluşturuyor. Dans, tiyatro, sinema, edebiyat gibi sanatları hayat geçirirken Bhava karşı tarafın gelmesini istediğiniz yeri temsil ediyor. Rasa ise Bhava’nın sonucunda oluşan estetik lezzeti temsil ediyor.

Daha anlaşılır kılalım; Rasa izleyicide oluşmasını istediğiniz baskın hissiyat. Mesela bir filmde üzücü bir sahne izlediğimizde ağlarız. İşte bu Rasa’dır. Yani filmi çeken yönetmen bizi ağlatmak için o sahneyi oluşturmuştur.

 

İşte birkaç örnek:

Rasa - Bhava | Sayısal İşler

Sosyal medya içerikleri için ayrılan bütçeler elbetteki tv reklam filmleri kadar değil, bunu biliyoruz. Ancak eğer ayrılan bütçeleri doğru hedeflere ayırmaz, ölçüp ona göre aksiyon almazsanız elinizdeki bütçe de boşa gidiyor.

Hangi Video Nereye Çekilmeli? #5

Sosyal mecraların çoğalması beraberinde “Facebook videosu nasıl olmalı, Youtube’da ideal video kaç dakika olur, haftada kaç video yayınlamalıyım?” sorularını getirdi. 

Aslında bu soruların cevapları iyi bakıldığında ortada duruyor çünkü birçok platform sizin bugüne kadar yaptığınız paylaşımların sonuçlarını size veriyor. Önemli olan bunları doğru okumak.

Yunanistan’ın Kos Adası’nda Artemis Hamam’la bir proje yürüttük. Firma adaya gelen turistlere ulaşmak için bir pazarlama faaliyeti olarak broşür kullanıyordu. Öte yandan bir video çektirmek ve işletmelerini tanıtmak istiyordu. Daha evvel çekilmiş olan bir tanıtım filmleri vardı ancak bu filmle bir sonuç alamadıklarını belirtmişlerdi ve yeni bir tanıtım filmine çok da sıcak bakmıyorlardı. 

Birkaç brief toplantısı gerçekleştirdik, bütçeyi belirledik, tanıtım filmi çekimi sonrası izleyeceğimiz dijital pazarlama stratejimizi konuştuk. Bu konuşmalar öncesi her hizmeti tek filmde toplamak düşüncesi varken toplantı sonrası ortaya 5-6 farklı film yaratmak konusunda hemfikir olduk. Brief sonrası hedefimizi izleyenlere masaj ve saunadaki rahatlama hissini verebilmek olarak belirledik ve bütçe doğrultusunda çekimleri gerçekleştirdik. Hiç oyuncu kullanmadık, amacımız çalışanların da filme sahip çıkması, benimsemeleriydi. Oldu. ?

Hangi video nereye çekilmeli sorusunun cevabı, dijital pazarlama stratejinizle doğru orantılı. Ne elde etmek istediğinizi net belirledikten sonra hangi videonun nerede yayınlanması gerektiğine karar verebilirsiniz. Unutmayın, eğer Facebook, İnstagram, Youtube gibi mecralar aynı hedef kitleye hitap ediyor olsaydı hepsi toplanır ve bir platform olurlardı. Bu sebeple hepsinin hedef kitlesi ayrıdır ve bir platform için çektiğiniz video diğer platformda istediğiniz sonucu vermeyecektir. 

Bu sefer yurtdışından çok keyifli birkaç örnek var. Hepinizin bildiği gibi Youtube “Reklamı Atla” butonu ile 5 saniye içinde atlayabileceğiniz reklam çeşidi kullanıyor. Yani işletmenin kendi derdini anlatması için yalnızca 5 saniyesi var. Öte yandan videonun izlenmesi süresi de Youtube’da üst sıralarda çıkmak için önemli bir metrik. İşte hem 5 saniyede istediği mesajı veren ama sonrasında da videoyu sonuna kadar seyrettiren bir film.

Sonuç #6

Tanıtım filmi çekimi, sosyal medya için video içerik, reklam filmi adını ne koyarsak koyalım, hangisini yapmaya karar verecekseniz;

 • İhtiyaçlarınızı net belirleyin;
 • Hedef kitlenizi net belirleyin;
 • Almak istediğiniz sonucu belirleyin;
 • Sadece 1 ana mesajınız olsun;
 • Dijital Pazarlama Stratejinizi belirmeden sahneye çıkmayın;
 • Ölçümlenebilir işler yapın;

Ve bunları bir ajansla yapın. Bir ajansla çalışmak size ekstra bir harcama kalemi gibi gelebilir. Değildir, çünkü onlar bu işleri birçok defa yapmışlardır, doğru ajansı seçerseniz paranız, emeğiniz, zamanınız boşa gitmez ve istediğiniz sonuçlara çok yaklaşırsınız. Ortaya çıkacak olan işler tabii ki bütçenizle doğru orantılıdır ancak önemli olan fikirdir ve onu anlatma dilidir.

Sayısal İşler dijitalde çözümler arayan bir butik ajanstır. Dijitalde ulaşmak istediğiniz birçok hedef için fikir üretir, hayata geçirir ve sonuçlarını sizin için ölçeriz. Buradan tanıtım filmi çekimi sürecimizin nasıl işlediğiyle alakalı bilgi alabilirsiniz. Bize ulaşın ve ne yapabileceğimize beraber karar verelim. Görüşmek üzere.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.